Version :  

SARL DEKA YEMEK

Sirketimiz 2003 yılında ALGER/ORAN merkezli hazır yemek sektörünün ilk firması olarak üretim yapmaya başlayan SARL DEKA YEMEK SANAYİ başlıca ORAN – ALGER – SETİF – CONSTANTINE şehirlerinde kendi üretim tesisimizde ve özel kuruluşların şantiye mutfaklarında yerinde üretim yaparak günlük 10.000 kişilik yemek üretimi ve hizmetini gerçekleştirmektedir. Cezayir Sağlık Bakanlığı standartlarına ve genelgelerine uygun hizmet verilen kesimin ihtiyacı doğrultusunda hareket etmeyi ilke edinen firmamız , hizmet verilen kesimin ihtiyacı doğrultusunda kalori ve besin değeri hesaplanarak hazırlanan menü uygulamaları aynı zamanda sağlıklı beslenme ilkelerimizin de bir parçasıdır.

Üretimimizde kullandığımız bütün malzemeler satın alma birimimiz tarafından titizlikle incelenip gerekli üretim izni ve sertifikalarına dair uygun standartları taşıyan seçilerek üretime dahil edilmektedir.Üretim öncesi uygun saklama koşulları için oluşturulan kuru depo ve soğuk hava saklama depolarımız ürünün özelliğine göre düzenlenmekte , havalandırma , hijyen ve ilk giren ilk çıkar depolama standartları ile üretime dahil edilmektedir.

Depo sıcaklık dereceleri ekiplerimiz tarafından çizelgeler halinde tespit edilmekte , depo sıcaklık gösterge cihazları ve bütün tartı ekipmanlarının rutin kalibre işlemleri gerçekleştirilmektedir. Üretilen yemeklerin uygun koşullarda dinlendirme ve servis işlemleri standartlar dahilinde gerçekleştirilmekte ; yemeklerin sıcak olarak servisi ve dış etmenlerden izole edilebilmesi amacıyla Thermo-Box sistem ile taşıma yapılmaktadır. Bu amaçla , üretimden servise kadar geçen sürede her türlü kontaminasyon etkisinden uzak bir anlayış sergilemekte , üretilen yemeklerden alınan numuneler 48 saat uygun saklama koşullarında saklanmaktadır.
ANA SAYFA| MİSYONUMUZ | REFERASAN | İLETİŞİM
Copyright © dekagroupe -2013-